Zamiennik niezdrowego jedzenia to alternatywa dla produktów, które nie służą naszemu zdrowiu. Wszelkiego rodzaju fast foody, słodycze, ciasteczka czy słone przekąski jak chipsy, czy paluszki nie są najlepszym wyborem żywieniowym. Niekiedy mamy ochotę na coś słodkiego lub brakuje nam czasu na przygotowanie pełnowartościowego posiłku. W takich sytuacjach warto sięgnąć po zdrową, słodką alternatywę, która dostarczy naszemu organizmowi wszystkich składników odżywczych. Przeczytaj dalej, żeby dowiedzieć się więcej.
Zdrowe zamienniki fast foodów – jak jeść szybko i zdrowo?
Wciąż wiele osób nie wie, czym zastąpić niezdrowe jedzenie. Wydaje nam się, że zdrowa żywność jest niesmaczna, niedostępna, a do tego kosztuje znacznie więcej niż słodycze czy fast foody. Są to mity, które należy obalić. Odpowiednio zbilansowany, pełnowartościowy posiłek lub przekąska nie tylko pozytywnie wpływa na organizm, ale i może być pyszne, kolorowe i podane w zachęcającej formie. Czym więc zastąpić fast foody, słodycze i słone przekąski, by cieszyć się lepszym samopoczuciem i zdrowiem?
Zmiana nawyków żywieniowych na zdrowsze nie musi oznaczać rezygnacji z wygody szybkiego jedzenia. Kluczem jest wybór zamienników, które są zarówno pożywne, jak i szybkie w przygotowaniu. Przykładem mogą być domowe wersje burgerów z pełnoziarnistych bułek i chudego mięsa, sałatki z bogatym zestawem świeżych warzyw, czy smoothie na bazie naturalnych jogurtów i świeżych owoców. Te zdrowe alternatywy nie tylko zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego, nadwagi i otyłości, ale także dostarczają organizmowi niezbędnych składników odżywczych. Pamiętajmy, że samodzielne przygotowanie zdrowych posiłków jest najlepszym sposobem na kontrolę tego, co jemy, co jest szczególnie ważne, gdy brakuje nam czasu i zbyt często sięgamy po niezdrowe opcje.
Czym zastąpić niezdrowe jedzenie?
Zdrowe zamienniki niezdrowego jedzenia to między innymi:
- orzechy,
- daktyle,
- owoce,
- warzywa,
- domowe chipsy z warzyw i owoców,
- batony z naturalnym składem.
Kiedy pojawia się ochota na słodycze lub niezdrowe jedzenie, warto przygotować zdrowy deser czy koktajl. Wystarczy owoce połączyć z jogurtem naturalnym, a całość posypać orzechami lub innymi bakaliami. Z warzyw przygotujesz pyszny sok lub zdrowe chipsy. Sięgaj też po takie produkty jak:
- wafle ryżowe,
- owsianki,
- musli z dobrym składem,
- zioła, które przyśpieszają metabolizm,
- ciemne pieczywo,
- wszelkiego rodzaju nasiona np. dyni lub słonecznika.
Zmiana nawyków żywieniowych i wykluczenie ze swojej diety niezdrowej żywności to jeden z kroków do lepszego samopoczucia.
Jak zmienić nawyki na zdrowe?
Zmiana nawyków żywieniowych może wydawać się trudna, szczególnie gdy brak czasu na przygotowanie zdrowych posiłków wydaje się być główną przeszkodą. Aby skutecznie wyeliminować z diety niezdrowej żywności i zastąpić ją zamiennikami niezdrowego jedzenia, kluczowe jest planowanie i przygotowanie. Rozpoczęcie od małych zmian, takich jak wprowadzenie większej ilości świeżych owoców i warzyw do jadłospisu zwiększa uczucie sytości i zmniejsza pokusę sięgania po fast-foody i inne niezdrowe przekąski. Pamiętaj o regularnym spożywaniu posiłków i unikaj długich przerw między nimi, dzięki czemu nie będzie ci się chciało podjadać. Zapewnij sobie także posiadanie zdrowych przekąsek, a wyeliminuj z kuchennych szafek słodycze, chipsy i inne gotowe produkty. Istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że je zjesz, jeśli trzeba będzie iść po nie do sklepu 🙂
Zdrowe alternatywy dla popularnych fast foodów
Z powodu braku czasu często sięgamy po szybkie, ale niekoniecznie zdrowe opcje, takie jak frytki, chipsy czy hamburgery. Jednak jeśli zastanawiasz się, czym zastąpić fast food, pokażę Ci kilka wskazówek, dzięki którym zjesz pyszne, ale zdrowe posiłki na wzór fast-foodów! Zamiast tradycyjnej, pszennej bułki z wołowym hamburgerem, możesz wybrać burgera z kurczaka w pełnoziarnistej bułce, która dostarcza więcej błonnika i złożonych węglowodanów. Frytki pieczone w piekarniku zamiast smażonych w głębokim tłuszczu to kolejna alternatywa, która pozwala cieszyć się smakiem bez nadmiaru tłuszczów trans. Dodatkowo, zamiast słodkich napojów pełnych cukru, warto sięgnąć po nasz kolagen o pysznym smaku, który nie zawiera cukru, a dostarczy organizmowi niezbędnych witamin i minerałów, sprzyjając zdrowiu włosów i paznokci.
SUPERSONIC Collagen Beauty Drink
Żywność funkcjonalna – dlaczego jest dobrym zamiennikiem fast-foodów?
Nie wiesz, jakie zamienniki niezdrowego jedzenia wdrożyć do diety? Nie zawsze wiadomo, co wybrać, by zyskać naprawdę wartościowe, smaczne, a równocześnie zdrowe danie. Z pomocą przychodzi żywność funkcjonalna. Znajdziesz ją między innymi w SUPERSONIC Food. Do jej tworzenia wykorzystywane są tylko najlepsze składniki, bogate we wszystkie witaminy, minerały oraz inne elementy niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Innowacyjne formuły i unikalne receptury sprawiają, że nasz SMART MEAL to idealny wybór, zawiera wiele mikroelementów, wysoką zawartość białka, a także pyszne smaki. Są słodkie, ale nie zawierają cukru, więc ochota na słodkie zostanie zaspokojona zdrową alternatywą!
SUPERSONIC SMART MEAL
Jak przygotować pełnowartościowe posiłki Supersonic Food?
Nasze pełnowartościowe posiłki łatwo i szybko przygotujesz w dowolnym miejscu i czasie. Nie musisz już martwić się zakupami, gotowaniem czy wymyślaniem menu, obliczaniem mikro i makro składników oraz liczeniem kalorii. Nieważne, czy to dom, praca, szkoła czy siłownia. Wystarczy połączyć produkty SUPERSONIC z wodą, mlekiem lub napojem roślinnym, by cieszyć się pełnowartościowym, zdrowym, a co najważniejsze, zbilansowanym posiłkiem. Postaw na sprawdzone, innowacyjne rozwiązania i ciesz się zdrowiem!
SUPERSONIC LOW CARB/KETO MEAL
Wybierz produkty od SUPERSONIC Food i ciesz się zdrowymi zamiennikami fast foodów, słodyczy czy słonych przekąsek. Dzięki uczuciu sytości i dostarczeniu do organizmu dodatkowej dawki witamin i minerałów nagła ochota na niezdrowe jedzenie nie będzie Cię już dotyczyć! 🙂
Bibliografia
Wilson B., Tak dziś jemy. Biografia jedzenia, Sine Qua Non, 2020
Korbutowicz T., „Żywność funkcjonalna na rynku światowym”, Studia i Prace Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania 53/2, 209-220, 2018