Siemię lniane to zwyczajowe określenie stosowane w przypadku nasion lnu zwyczajnego. Zazwyczaj spożywa się je na surowo w postaci ziaren lub po zalaniu wodą. Z nasion lnu powstaje także niezwykle zdrowy olej, który nie tylko reguluje metabolizm i poziom cholesterolu we krwi, ale wspiera także działanie układu nerwowego. Jakie korzyści wiążą się zatem ze spożywaniem siemienia lnianego? Sprawdźmy, dlaczego warto włączyć nasiona tej rośliny do swojej codziennej diety.
Streszczenie:
Siemię lniane zawiera duże ilości kwasów tłuszczowych Omega-3 oraz błonnika. To także źródło antyoksydantów, witamin i składników mineralnych. Nasiona lnu zwyczajnego stosuje się w leczeniu i profilaktyce dolegliwości żołądkowo-jelitowych. SUPERSONIC Food Powder z dodatkiem siemienia lnianego jest idealny dla osób pragnących poprawić perystaltykę jelit oraz wspomóc pracę układu pokarmowego.
SUPERSONIC PLUS ACTIVE MEAL
Siemię lniane – superfood o niezwykłych właściwościach
O prozdrowotnych właściwościach siemienia lnianego decyduje jego unikalny skład.
Nasiona lnu są stosunkowo kaloryczne. Ich wartość energetyczna wynosi 530 kcal w 100 g surowego produktu. Taka kaloryczność wynika ze stosunkowo wysokiej zawartości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Ich najzdrowszym przedstawicielem jest omega-3 w postaci kwasu alfa-linolenowego (ALA). To właśnie obecność tego składnika pokarmowego sprawia, że siemię lniane ma tak dużą wartość odżywczą. Jednocześnie chroni organizm przed schorzeniami układu sercowo-naczyniowego i reguluje poziom cholesterolu we krwi. Omega-3 wpływa na poprawę pracy mózgu, poprawiając jego funkcje kognitywne.
Pisząc o właściwościach nasion lnu, nie można nie wspomnieć o błonniku pokarmowym. W 100 g siemienia lnianego znajduje się aż 25 g tego włókna roślinnego. Oznacza to, że błonnik stanowi aż 25% nasion siemienia lnianego! Właśnie z tego względu, len zwyczajny zaleca się szczególnie osobom zmagającym się z chronicznymi zaparciami lub na dietach odchudzających.
Oprócz tego, siemię lniane to także skarbnica witamin (C, E, K, z grupy B) i składników mineralnych (wapń, selen, magnez, mangan, cynk), a także aminokwasów (tj. leucyna, lizyna, tryptofan i fenyloalanina) i steroli roślinnych, które chronią przed wolnymi rodnikami i jednocześnie opóźniają starzenie się organizmu. Jednak to, co szczególnie cenne w siemieniu lnianym to lignany należące do grupy flawonoidów, a zarazem jedne z najsilniejszych antyutleniaczy. Neutralizują działanie wolnych rodników, które uszkadzają DNA komórek, a tym samym obniżają ryzyko zachorowania na nowotwory.
Na co pomaga siemię lniane?
Siemię lniane jest doskonałym źródłem kwasu alfa-linolenowego (ALA) czyli, rodzaju kwasu tłuszczowego omega-3, który wspiera zdrowie serca poprzez obniżanie poziomu „złego” cholesterolu LDL i podnoszenie poziomu „dobrego” cholesterolu HDL. Ponadto siemię lniane jest znakomitym źródłem błonnika, który przyczynia się do regulacji pracy układu trawiennego, pomagając w zapobieganiu zaparciom oraz łagodzeniu objawów zespołu jelita drażliwego (IBS).
Siemię lniane jest również korzystne dla skóry i włosów, poprawiając ich nawilżenie i ogólną kondycję, a zawarte w nim kwasy tłuszczowe omega-3 mogą przyczyniać się do redukcji stanów zapalnych w organizmie, co jest korzystne w przypadku wielu chorób autoimmunologicznych.
Siemię lniane na jelita i żołądek
Ze względu na unikalny skład, nasiona lnu zwyczajnego to doskonałe remedium na różnego rodzaju problemy z układem pokarmowym. Picie siemienia lnianego na czczo jest powszechnie stosowane w przypadku problemów z żołądkiem i zaparciami.
Siemię lniane zawiera liczne substancje śluzowe, które stają się szczególnie widoczne po dodaniu do nich wody. Jednocześnie nadają mieszance bardzo charakterystyczną, lepką, konsystencję przypominającą nieco kisiel. To właśnie dzięki zawartości śluzów roślinnych, siemię lniane działa osłonowo na błonę śluzową żołądka i jelit, również w okresie antybiotykoterapii. Nasiona siemienia lnianego spożywane na czczo w postaci wodnej zawiesiny łagodzą również ból i mdłości związane z podrażnieniem śluzówki przez kwasy żołądkowe.
Siemię lniane wspomaga również leczenie nieżytu żołądka oraz dwunastnicy, a także wszelkich chorób wrzodowych. Ze względu na swoje właściwości alkalizujące, nasiona lnu zwyczajnego polecane są także przy zgadze i refluksie żołądkowo-przełykowym.
Choć zaleca się spożywanie siemienia lnianego w towarzystwie dużej ilości letniej wody, można go także przemycać do diety jako dodatek do sałatek warzywnych, kanapek, jogurtu, owsianki, domowych wypieków i koktajli.
Jak przygotować siemię lniane?
Siemię lniane można przygotować na kilka sposobów, zależnie od ulubionej formy i konsystencji. Do przygotowania naparu z mielonego siemienia lnianego wystarczy zalać dwie łyżeczki ziaren szklanką gorącej, przegotowanej wody i odstawić pod przykryciem na kilkanaście minut. Jeśli nie lubisz konsystencji “glutka”, możesz użyć mniejszej ilości siemienia. Dla wywaru z całych ziaren należy jedną łyżkę stołową zalać szklanką zimnej wody, zagotować i gotować na wolnym ogniu przez około 15 minut, a następnie przecedzić. Możesz również dodać siemię lniane do koktajli, owsianek, czy nawet sałatek! Mogą być w formie zmielonej lub całych ziarenek.
Siemie lniane – mielone, czy nie?
Mielone siemię lniane jest dobrą opcją, jeśli zależy Ci na dostarczaniu wielu cennych substancji odżywczych. Ponieważ jest już zmielone, ciało łatwiej przyswaja z niego cenne kwasy tłuszczowe omega-3 oraz błonnik. To sprawia, że mielone siemię lniane jest idealne do wzbogacania codziennych posiłków – możesz je dodawać do smoothies, jogurtów, czy owsianek.
Z drugiej strony, całe nasiona siemienia lnianego również mają zalety, zwłaszcza jeśli chodzi o przechowywanie. To, że nie są pozbawione łupiny, chroni ich tłuszcze przed utlenianiem, dzięki czemu całe nasiona można przechowywać dłużej bez obawy o jełczenie. Siemię lniane w takiej formie będzie dobrym dodatkiem np. do chleba lub bułek.
Jeśli wolisz używać mielone siemię lniane, pamiętaj o kilku praktycznych zasadach. Idealnie jest zmielić siemię tuż przed spożyciem lub przechowywać już zmieloną porcję w szczelnie zamkniętym pojemniku.
SUPERSONIC Food SMART WEGE – źródło siemienia lnianego
Jeśli nie chcesz zastanawiać się, jak dodać siemię lniane do swojej diety, w jakiej formie i boisz się o jego smak – wypróbuj nasz SMART WEGE! Jest to roślinny pełnowartościowy posiłek, który dostarcza odpowiedniej ilości białka, węglowodanów i tłuszczy, a także innych 26 witamin i minerałów, aby zachować organizm w zdrowiu! Dodatkowo w składzie znajduje się siemię lniane, więc pijąc pełnowartościowy wege posiłek w formie shake, korzystasz również z wielu zalet siemienia lnianego!
SUPERSONIC Food SMART WEGE
Podsumowanie
Regularnie spożywane siemię lniane, również jako dodatek do koktajlu, dobroczynnie wpływa na cały organizm. Poprawia działanie układu pokarmowego, łagodzi podrażnienia żołądka i jelit, usuwa zaparcia, a jednocześnie działa przeciwzapalnie i antynowotworowo. Wypróbuj i przekonaj się, że to prawdziwy superfood.
Bibliografia:
- https://www.healthline.com/nutrition/benefits-of-flaxseeds
- https://www.medicalnewstoday.com/articles/263405