Kontrolowanie wagi to jeden z niezbędnych elementów procesu redukcji masy ciała. Niemal 8 na 10 osób wraca do swojej wagi sprzed zastosowania diety odchudzającej w ciągu roku, czego powodem bardzo często jest charakterystyczne dla wielu osób zaprzestanie kontroli odżywiania się i pobłażliwe potraktowanie etapu stabilizacji wagi. (1)
Obecnie mamy możliwość wybierać spośród wielu różnorodnych diet, które mogą nas wspomóc w procesie odchudzania. Wybór adekwatnego stylu odżywania jest zależny od wielu czynników, dlatego warto decyzję w tym zakresie podejmować wspólnie podczas konsultacji ze specjalistą dietetykiem, który nie tylko zleci odpowiednie badania, ale także pomoże w analizie dziennika żywieniowego, by znaleźć najlepsze z możliwych rozwiązań dietetycznych dla danej osoby i jej stylu życia.
Jeśli zależy nam na utrzymaniu zdrowej i atrakcyjnej sylwetki, możemy niezależnie od tzw. odchudzania zastosować się do prostych porad, które będą nas wspierać w skutecznym kontrolowaniu wagi. Oto one:
1. Regularne ważenie się raz w tygodniu
Regularne ważenie się jest niezmiernie ważną czynnością nie tylko w procesie redukcji masy ciała, ale również w jej utrzymywaniu. Sama waga jest świetnym narzędziem, które na bieżąco daje nam informację zwrotną, czy w danym tygodniu idziemy w dobrym kierunku, czy dla przykładu stoimy w miejscu albo co może się także zdarzyć, tyjemy mimo zastosowanej diety.
Wypracowanie nawyku ważenia się jest skutecznym źródłem motywacji – szczególnie gdy z sukcesem zrzuciliśmy zbędne kilogramy i chcemy ustabilizować określoną masę ciała. Regularne korzystanie z wagi (np. raz w tygodniu) może być więc doskonałym sposobem na utrzymanie optymalnej wagi i atrakcyjnej sylwetki.
SUPERSONIC LOW CARB/KETO MEAL
2. Planowanie posiłków z wyprzedzeniem i jedzenie o tych samych porach
Planowanie posiłków z odpowiednim wyprzedzeniem pomaga zadbać o jakość spożywanego jedzenia. Stres i życie w pędzie pełne zajęć w domu i pracy może prowadzić do zaniedbywania diety – często przez to sięgamy po jedzenie fast-food lub w krew wchodzi nam jedzenie nieregularnych posiłków.
Zanim zaczniemy planować posiłki, dobrze jest sprawdzić własne zapotrzebowanie energetyczne (ilość kalorii). Możemy to zrobić za pomocą specjalnego kalkulatora, który znajduje się na naszej stronie Kalkulatora kalorii.
Zapotrzebowanie kaloryczne to ilość energii, która zawarta jest w pożywieniu, potrzebna do zbilansowania wydatku energetycznego, który związany jest z: utrzymaniem masy ciała, składu ciała oraz aktywnością fizyczną oraz zapewnia dobry stan zdrowia. Jeżeli zależy Nam na redukcji masy ciała warto wprowadzić deficyt kaloryczny czyli ujemny bilans kaloryczny. Inaczej mówiąc należy spożywać mniej energii w porównaniu z tym, ile wynosi całkowite zapotrzebowanie kaloryczne. Natomiast jeżeli chcemy przytyć to zwiększamy ilość kalorii.
Nie wszyscy wiedza, że zbyt duże przerwy między posiłkami negatywnie wpływają na nasze samopoczucie i wzmagają tendencję do objadania się. Prawidłowe żywienie oznacza także odpowiednią częstość spożywania posiłków. Najlepiej, gdy w ciągu dnia spożywanych jest 4–5 posiłków, a przerwy między posiłkami nie powinny być dłuższe niż 4 godziny, ostatni posiłek 2-3 godziny przed snem. (2)
Warto również trzymać się stałych pór posiłków. Regularne jedzenie sprzyja utrzymaniu wagi, naszemu zdrowiu, a także koncentracji i poziomowi energii. Jeśli nasz czas na przygotowywanie zdrowych posiłków jest ograniczony, dobrze jest włączyć do codziennego jadłospisu jeden lub więcej posiłku w postaci zdrowego i ożywczego SUPEROSONIC Food shejka.
Będzie on doskonałą alternatywą dla niezdrowych przekąsek i gotowych dań. SUPERSONIC to Food – pełnowartościowy zamiennik posiłków, który dzięki właściwej proporcji białek, węglowodanów, tłuszczy, mikro i makroelementów oraz substancji bioaktywnych może skutecznie wspierać kontrolę wagi i oszczędzić mnóstwo cennego czasu. SUPERSONIC jest zaprojektowany tak, aby dzięki wysokiej zawartości białka i stosunkowo niskiej zawartości węglowodanów chronić przed efektem jojo.
3. Zadbanie o regularną aktywność fizyczną
Ruch i uprawianie sportu jest jednym z filarów kontrolowania wagi. Wybierając aktywność fizyczną, warto zastanowić się, co sprawia nam frajdę lub satysfakcję. Dla jednych będzie to bieganie, dla innych spacery, pływanie, sztuki walki, jazda na rowerze lub joga.
Wybór ulubionej aktywności wpłynie na pewno na nasze chęci do podejmowania wysiłku fizycznego i zwiększy prawdopodobieństwo tego, że wyrobimy sobie nowy, bardzo pożyteczny dla naszego zdrowia i sylwetki nawyk.
Uznaje się, że optymalna częstotliwość uprawiania aktywności fizycznej to minimum 3 razy w tygodniu po 20 minut dla dorosłego człowieka. W przypadku występowania jakichkolwiek chorób wskazane jest zasięgnąć opinii lekarza, który oceni jaka forma sportu lub ruchu będzie dla nas odpowiednia.
SUPERSONIC SMART MEAL
Bibliografia:
1. Białkowska M: Leczenie otyłości. [W:] Jarosz M, Kłosiewicz L. Otyłość. Warszawa: Instytut Żywności i Żywienia 2006; 60-90.
2. Jarosz M. [red.] (2012), Normy żywienia dla populacji polskiej – nowelizacja, Instytut Żywności i Żywienia, Warszawa 2012.