Dieta wegańska oznacza eliminację produktów odzwierzęcych, takich jak mięso, ryby, owoce morza, jaja oraz przetwory mleczne. Jadłospis opiera się zatem na warzywach, produktach zbożowych, owocach, orzechach, nasionach i dobrej jakości olejach roślinnych. Większość tych składników znajdziesz w produktach SUPERSONIC. Osoby podejmujące decyzję o przejściu na dietę roślinną, robią to z różnych powodów. Najczęściej uzasadniają taką decyzję kwestiami etycznymi lub chęcią ochrony środowiska. Zmiana modelu odżywiania niesie ze sobą także różne implikacje zdrowotne. Czy są one korzystne? Przekonajmy się!
Streszczenie:
- Dieta roślinna jest sprzymierzeńcem w walce o szczupłą sylwetkę. Produkty odzwierzęce mogą także niekorzystnie wpływać na stan cery. Zmiana diety na roślinną pomaga zwalczyć stan zapalny i przywrócić równowagę skórze.
- Spożywanie produktów roślinnych pomaga obniżyć ryzyko zachorowania na nowotwory, cukrzycę, a także choroby układu sercowo-naczyniowego.
- SUPERSONIC Food Powder PLUS, który bazuje na bogatym, roślinnym składzie pozwala zachować organizm w dobrej kondycji.
Dieta roślinna a waga
Najnowsze badania dowodzą, że dieta roślinna jest znacznie bardziej skuteczna w zrzucaniu zbędnych kilogramów niż konwencjonalna dieta oparta na produktach odzwierzęcych. Nie pozostawiają co do tego wątpliwości badania opublikowane w Journal of General Internal Medicine w 2015 roku. Spośród 12 badanych modeli odżywiania, weganizm najbardziej sprzyja zachowaniu szczupłej sylwetki na różnych etapach życia.
Dieta roślinna a cera
Produkty pochodzenia odzwierzęcego zawierają tłuszcze nasycone, które zwiększają ryzyko chorób układu naczyniowego, niedrożne arterie z kolei oznaczają, że skóra przestaje być zaopatrywana w składniki nawilżające i odżywcze.
W innym badaniu stwierdzono natomiast, że pomiędzy spożyciem czerwonego mięsa a wzrostem stanu zapalnego w organizmie występuje korelacja. Wzrasta wówczas ciepłota ciała, co z kolei prowadzi do rozkładu kolagenu i elastyny, które stanowią budulec zdrowej skóry. Naukowcy zgodnie również twierdzą, że nadmierne spożywanie mięsa może być również powodem powstawania wykwitów skórnych. Co więcej, zjawisko występowania trądziku jest, według badań, ściśle powiązane z częstym spożywaniem nabiału. Tym samym dieta roślinna sprzyja zachowaniu dobrej kondycji cery.
Dieta roślinna a ryzyko choroby nowotworowej
Według badania przeprowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu w Oksfordzie, weganie mają znacznie niższe ryzyko zachorowania. Trwające 15 lat eksperymenty przeprowadzono na 60 000 Brytyjczykach, z których ok. 18 000 było na diecie wegetariańskiej, aż 2 246 weganami. Okazało się wówczas, że częstość zachorowania na raka, w porównaniu do osób spożywających mięso, była o 11% niższa u wegetarian, a także 19% niższa u wegan.
Dieta roślinna a cukrzyca
Naukowcy zauważyli, że dieta roślinna wiąże się z obniżeniem ryzyka cukrzycy typu 2 średnio o 60%. Wykazali ponadto, że osoby spożywające zdrową wersję diety roślinnej, z naciskiem na świeże owoce, warzywa, pełnoziarniste zboża, orzechy i rośliny strączkowe, mogą cieszyć się spadkiem ogólnej masy ciała, a także obniżeniem poziomu cukru we krwi.
Dieta roślinna a choroby serca
Dieta wegańska jest bezpośrednio związana ze zmniejszeniem ryzyka niewydolności mięśnia sercowego. Podaje się, że ryzyko śmierci z powodu chorób układu krążenia jest o 26% niższe niż w przypadku osób spożywających mięso. Wśród czynników powodujących ostrą niewydolność serca jest m.in. nadciśnienie, cukrzyca, otyłość. Udowodniono, że zmiana diety na roślinną wiąże się z lepszymi rokowaniami.
Bibliografia:
- https://www.springer.com/gp/about-springer/media/research-news/all-english-research-news/-to-shed-weight–go-vegan/679206
- https://www.huffpost.com/entry/vegan-diet-help-skin_n_2933134?utm_hp_ref=mostpopular
- https://zdrowie.viva.org.pl/nie-dokarmiaj-raka
- Tonstad S., Steward K. – Vegetarian Diets and incidence of diabetes in the Advetist Health Study-2, Nutr Metab Cardiovacs Dis. 2011 Oct.7
- Allen K., Gumber D., Ostfeld R. Heart Failure and a Plant-Based Diet. A Case-Report and Literature Review. Front Nutr. 2019 Jun 11;6:82. doi: 10.3389/fnut.2019.000