Wraz ze wzrostem popularności diety ketogenicznej, wzrasta popularność oleju MCT. Nie tylko w gronie osób, które stosują dietę keto, ale również tych, które interesują się dietetyką i zdrowym odżywianiem temat oleju MCT jest często poruszany i wywołuje zainteresowanie. Czym jest, skąd się go pozyskuje i jak wpływa na organizm?
Co to jest olej MCT?
Olej MCT, a właściwie grupa tłuszczy MCT to średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe, które wyróżniają się całym procesem ich trawienia i wchłaniania. Cała grupa średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych ma podobne właściwości i budowę, w zależności od ilości węgli w łańcuchu, jego długość jest większa. Tłuszcze MCT to te, które w swoim łańcuchu mają od 8 do 10 atomów węgla, wyjątkiem jest kwas laurynowy, zawierający 12 atomów węgla, jednak różni się on od pozostałych i jego budowa i właściwości przypominają jednak długołańcuchowe kwasy tłuszczowe. Wspominam o nim nie bez powodu – znaczną część kwasów tłuszczowych oleju kokosowego, który często jest wymieniany w ramach tematu o oleju MCT, stanowi kwas laurynowy.
Tłuszcze MCT są trawione w ciekawy, nietypowy dla innych tłuszczy sposób. Standardowo, proces trawienia tłuszczów rozpoczyna się w żołądku, przy pomocy enzymu – lipazy żołądkowej. Aby lipaza miała szansę wstępnie zacząć trawić tłuszcze, muszą być one w formie zemulgowanej – drobnych kropli tłuszczu. A jak mówiłam w poprzednim akapicie – oleje MCT są w formie łańcuchów. Kolejny etap trawienia tłuszczów zachodzi w jelicie cienkim, za pomocą żółci, która jest wytwarzana w wątrobie. Żółć emulguje tłuszcze, aby lipaza trzustkowa mogła je następnie stawić. Inaczej wygląda sprawa w przypadku olejów MCT – tłuszcze te całkiem dobrze rozpuszczają się w wodzie, dzięki czemu ich trawienie nie wymaga obecności lipazy i żółci, ponieważ wchłaniają się bezpośrednio do krwioobiegu z komórek nabłonka jelitowego, a następnie transportowane żyłą wrotną do wątroby. To sprawia, że ich trawienie jest szybsze!
Olej MCT – dlaczego jest ważny w diecie keto?
Główne założenie diety ketogenicznej to zwiększenie spożycia tłuszczów na rzecz zmniejszenia ilości węglowodanów. Dlaczego tak restrykcyjna dieta mimo wszystko ma wielu zwolenników? To, co przyświeca osobom stosującym dietę keto, to pobudzenie produkcji ciał ketonowych, które mają być dużo lepszym źródłem energii. Ciała ketonowe powstają poprzez ketozę, czyli utlenianie kwasów tłuszczowych, które występuje, kiedy organizm odczuwa niedobór glukozy. A glukoza jest podstawowym źródłem energetycznym w organizmie.
Za co więc osoby będące na diecie ketogenicznej cenią olej MCT? Głównie za to, że jest trawiony łatwo, pozwala przyspieszać procesy metaboliczne, zapewnia sytość na długo i ma pozytywny wpływ na pracę żołądka i jelit.
Warto jednak pamiętać, żeby nie przekraczać zalecanej dziennej dawki, aby nie pojawiły się żadne skutki uboczne.
SUPERSONIC Collagen Beauty Drink
Zalety zdrowotne i zastosowania oleju MCT
Jakie są zalety stosowania oleju MCT w diecie? Badania udowodniły, że olej MCT włączony do diety korzystnie wpływa na redukcję masy ciała. Jak to się dzieje? Łatwość ich trawienia, w porównaniu do tłuszczów długołańcuchowych, sprawia, że metabolizm trawienia tłuszczów jest lepszy i szybszy, a sam olej MCT pozostawia sytość na długo, dzięki czemu ilość spożywanego jedzenia w ciągu dnia spada, a tym samym spada liczba spożytych kalorii. Wpływ na hamowanie apetytu ma również hormon sytości – leptyna, która po spożyciu oleju MCT pozostawała na wysokim poziomie dłużej, niż po tłuszczach długołańcuchowych.
Olej MCT ma również wpływ na stężenie trójglicerydów w organizmie. Ich wysokie stężenie powiązane jest z chorobami układu krążenia, a także trzustki, czy wątroby. Badania wykazały, że regularne spożywanie oleju MCT, zamiast olejów długołańcuchowych redukuje stężenie trójglicerydów. Tłuszcze MCT mają właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze, co wspomaga zdrowie żołądka, jelit i całego układu pokarmowego.
Dieta ketogeniczna jest dietą, która ma udowodniony wpływ na łagodzenie objawów padaczki lekoopornej. A w momencie, kiedy w tej diecie znajdą się tłuszcze MCT, efekty w postaci zmniejszenia liczby ataków epilepsji będą jeszcze lepsze.
Jak wybrać odpowiedni olej MCT?
Olej MCT może występować w formie oleju, ale także jako proszek. W zależności od preferencji, możesz dopasować wprowadzanie tego oleju w wygodnej dla Ciebie postaci. W naszym produkcie KETO MEAL olej MCT jest w formie proszku, dzięki czemu ten pełnowartościowy posiłek możesz rozrobić, nie dodając do niego dodatkowych tłuszczy. Jest to wygodna opcja, ponieważ przygotowanie takiego posiłku trwa dosłownie chwilę!
Jeśli chcesz wybrać olej MCT ze względu na długość jego łańcucha, wyróżniamy:
- C6 – kwas kapronowy lub kwas heksanowy – występuje dosyć rzadko jako składnik gotowych olejów MCT, ze względu na swój nieprzyjemny zapach i smak. Jest jednak szybko i łatwo trawiony.
- C8 – kwas kaprylowy lub kwas oktanowy – najpopularniejszy tłuszcz średniołańcuchowy, który ma potwierdzone działanie przeciwzapalne, przeciwgrzybicze i wspierające układ pokarmowy. Jest też uznawany za najbardziej jakościowy, wspomagający czas wejścia organizmu w stan ketozy.
- C10 – kwas kaprynowy lub kwas dekanowy – często w produktach występuje wspólnie z kwasem C8, ponieważ oba mają podobne działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe a także mające dobry wpływ na układ trawienny. Również uważany za jakościowy, ale też łagodniejszy dla żołądka i jelit osób, które wprowadzają dopiero oleje MCT do diety.
- C12 – kwas laurynowy lub kwas dodekanowy – ze względu na swoją budowę przypomina już tłuszcze długołańcuchowe, dlatego jego działanie prozdrowotne nie jest tak wysokie jak w przypadku C8 i C10. Wchodzi on w skład oleju palmowego i kokosowego.
Warto wybierać te oleje, które mają jednak krótsze łańcuchy niż C12. Jednak C6 ze względu na swój smak i zapach jest ciężki do wypicia lub włączenia do diety w innej formie, więc najlepszym kompromisem są oleje C8 I C10 i oleje, w których skład wchodzą.
Jak stosować olej MCT?
- Rozpocznij od małych ilości – jeśli dopiero zaczynasz stosować olej MCT, zacznij nawet od łyżeczki dziennie, aby zapobiec niepożądanym skutkom ubocznym, takim jak dolegliwości ze strony układu pokarmowego.
Dodawaj do napojów i posiłków – olej MCT możesz dodawać do różnych posiłków np. smoothie, czy sałatek. Pamiętaj, że występuje w naszym KETO MEAL!
Ze względu na szybkie dostarczenie energii, olej MCT jest świetnym dodatkiem do posiłku przedtreningowego, zapewniając dodatkową energię na ćwiczenia.
Nie przekraczaj zalecanej dawki – nawet jeśli stosujesz olej MCT już od jakiegoś czasu, nie przesadzaj z jego ilością. Stosowany w nadmiarze może prowadzić do dolegliwości jelitowych.
Integruj ze zrównoważoną dietą – olej MCT powinien być jednym z elementów diety, a nie jej jedynym składnikiem. Upewnij się, że masz również inne źródła tłuszczy w swojej diecie, ale też odpowiednią podaż białek, czy węglowodanów, w zależności od stosowanej diety.
Keto Meal – źródło MCT w SUPERSONIC FOOD
SUPERSONIC LOW CARB/KETO MEAL
Świetnym sposobem na włączenie oleju MCT do diety jest nasz KETO MEAL. To zbilansowany dla diety low-carb i keto posiłek w formie koktajlu, który przygotujesz w zaledwie 30 sekund. Jest idealnym produktem na diecie keto – zawiera białko serwatkowe, nie zawiera cukru, a na dodatek zawiera olej MCT, którego na tej diecie nie może zabraknąć. Występuje w trzech pysznych smakach, dlatego jestem pewna, że któryś z nich trafi w Twoje gusta. Wybieraj spośród: kremowej czekolady, lodów waniliowo-śmietankowych i owoców leśnych z limonką!
Oprócz tych ważnych składników w składzie znajduje się korzeń maca, który wpływa na zdolność skupienia i wzmocnienie fizyczne, ekstrakt z zielonej herbaty, który jest silnym antyoksydantem, a także ekstrakt z aceroli, jako źródło witaminy C. Jest to idealny sposób na dobrze zbilansowany, wysokobiałkowy i o niskiej zawartości tłuszczów posiłek na diecie keto.
Wypróbuj KETO MEAL i korzystaj z zalet oleju MCT na diecie ketogenicznej i nie tylko!
Bibliografia:
Tsuji H.,Kasai M., Dietary Medium-Chain Triacylglycerols Suppress Accumulation of Body Fat in a Double-Blind, Controlled Trial in Healthy Men and Women, The Journal of Nutrition 2001, 131: s. 2853–2859.
Liu, Y.-m., & Wang, H.-S. (2013). Medium-chain Triglyceride Ketogenic Diet, An Effective Treatment for Drug-resistant Epilepsy and A Comparison with Other Ketogenic Diets. Biomedical Journal, 36(1),