Niektóre substancje zawarte w żywności mogą być dla nas szkodliwe. Problem w tym, że wiele takich substancji jest obecnych w wielu produktach żywnościowych, po które sięgamy na co dzień. Zaliczamy do nich między innymi: maltodekstrynę, sukralozę i soję.

Maltodekstryna

Maltodekstryna to wielocukier będący produktem enzymatycznego rozpadu skrobi. Składa się głównie z cząsteczek glukozy. Substancja ta dobrze rozpuszcza się w wodzie i łatwo miesza się z tłuszczem tworząc żel. Często dodaje się ją do produktów żywnościowych celem nadania im pożądanej tekstury.

 

Maltodekstrynę znajdziemy m.in. w produktach instant (zupy, sosy, kisiele, budynie), w lodach, słodyczach, żywności typu „light”, wędlinach, żywności dla niemowląt lub produktach dla sportowców. Mimo że maltodekstryna nie ma wyraźnie słodkiego smaku, jest bardzo kaloryczną substancją i posiada wysoki indeks glikemiczny (105 IG), dlatego osoby cierpiące na cukrzycę, insulinooporność oraz starające się zrzucić zbędne kilogramy, powinny jej unikać (1).

Suklaroza

Sukraloza jest zaliczana do substancji intensywnie słodzących, czyli popularnie zwanych słodzików, nawet 800 razy słodszą od sacharozy. Słodzik ten często zastępuje zwykły cukier – stosuje się go do pieczenia ciast, słodzenia kawy/herbaty, napojach gazowanych i żywności medycznej.

Teoretycznie sukraloza nie jest szkodliwa dla organizmu człowieka. Istnieje jednak coraz więcej przypuszczeń, że substancja ta może zaburzać regulację procesów głodu i łaknienia. Sukraloza nie zaspokaja ochoty na słodki smak w takim stopniu, jak sacharoza (czyli zwykły cukier), sprawiając, że paradoksalnie będziemy bardziej głodni i spragnieni wysokokalorycznych produktów, podjadając więcej. W przypadku procesu redukcji masy ciała sukraloza może niekorzystnie wpływać na apetyt i głód (2).

 

Soja

Soja jest obecnie kontrowersyjnym produktem żywnościowym. Jako produkt tani i ogólnodostępny jest często stosowana w przypadku diet roślinnych. Istnieją liczne doniesienia o właściwościach zdrowotnych soi (źródło białka i zdrowych kwasów tłuszczowych), z drugiej zaś strony wiele badań wskazuje na jej niepożądane działanie i fakt, że nie każda osoba może ją spożywać.

 

Badania przeprowadzone na Harvard University w Bostonie wskazują, że spożywanie produktów sojowych (np. tofu) przez mężczyzn obniża u nich płodność. Soja zawiera liczne substancje antyodżywcze, które z kolei mogą prowadzić do powstawania m.in.: wzdęć, uczuleń i alergii. Tioglikozydy obecne w produktach sojowych mają szkodliwy wpływ na pracę tarczycy. Doniesienia naukowe wskazują, że osoby, które spożywają soję w dużych ilościach, są narażone na wystąpienie wola tarczycy oraz niedoczynności tarczycy (3).

 

Zachowanie pełni zdrowia i utrzymywanie optymalnej sylwetki może być utrudnione przez spożywanie substancji takich jak maltodekstryna, sukraloza i soja. SUPERSONIC Food nie zawiera żadnego tych produktów żywnościowych, dzięki czemu jest świetnym rozwiązaniem dla osób stosujących dietę redukcyjną oraz uprawiających aktywność fizyczną. Supersonic Food jest kompletnym posiłkiem w formie powderu, który sprawdzi się u osób zmagających się z alergiami i chorobami tarczycy.

Bibliografia:

1.         Roller S., Jones S. (ed.). 1996. Handbook of Fat Replacers. CRC Press, Inc. New York.

2.         Pepino MY, Tiemann CD, Patterson BW, Wice BM, Klein S. Sucralose Affects Glycemic and Hormonal Responses to an Oral Glucose Load. Diabetes Care. 2013;36(9):2530–5.

3.         Fruzza AG, Demeterco-Berggren C, Jones KL. Unawareness of the effects of soy intake on the management of congenital hypothyroidism. Pediatrics. 2012 Sep;130(3):e699-702. doi: 10.1542/peds.2011-3350. Epub 2012 Aug 20. PMID: 22908106.