Kolagen to białko, które stanowi podstawę pięknej skóry, mocnych kości, stawów i mięśni. Coraz to więcej osób zwraca uwagę na suplementację kolagenu oraz szuka jego naturalnych źródeł w produktach spożywczych. Jednym z najbogatszych źródeł kolagenu jest mięso, ale nie każde w jednakowym stopniu. Które mięso wybrać, aby dostarczyć najwięcej kolagenu?
Jakie rodzaje mięsa zawierają kolagen?
Kolagen jest białkiem pochodzenia zwierzęcego, dlatego naturalnie występuje w różnego rodzaju mięsach. Każde włókno mięśniowe oraz wiązka otoczone są kolagenową osłonką. Wysoki poziom kolagenu w tkance łącznej ma znaczący wpływ na kruchość mięsa. Im starsze będzie zwierzę, tym bardziej zbite i trudniejsze do strawienia będzie mięso. Dzieje się tak, ponieważ kolagen zwierzęcy, z wiekiem, ulega sieciowaniu, czyli utrwalaniu białek.
Mięso jest jednym z naturalnych źródeł kolagenu, dlatego warto zwrócić uwagę na produkty bogate w białko, oraz wybierać te najlepsze. Jednak ilości kolagenu zależy od części zwierząt takich jak kości, ścięgna, mięśnie lub skóry.
- mięso wołowe – ma najwięcej kolagenu spośród wszystkich mięs, dlatego jest idealnym wyborem dla osób, które chcą zadbać o stawy i skórę. Wołowina zawiera 5000mg/100g kolagenu.
- mięso wieprzowe – zawartość kolagenu w wieprzowinie jest stosunkowo wysoka, a np. żelatyna wieprzowa jest bogatym źródłem tego białka.
- drób – pomimo, że zawartość kolagenu w drobiu (3500mg/100g) jest niższa niż w mięsie wołowym to wciąż jest dobrym wyborem do spożywania, jako źródło kolagenu.
- ryby – kolagen rybi najbardziej przypomina ten produkowany w organizmie człowieka. Jednak głównie dobrze działa dla skóry, włosów i paznokci. Kolagen w mięsie odpowiada za wszystko.
Obalanie mitu: Warzywa i owoce nie zawierają kolagenu. Dzięki ich bogatej zawartości witamin, zwiększają syntezę kolagenu oraz wspomagają funkcjonowanie organizmu.
Kolagen z mięsa a suplementy diety
Produkty naturalnie bogate w kolagen nie zawsze dostarczają ilości, jakiej potrzebujmy. Z wiekiem produkcja kolagenu w organizmie słabnie, a naturalne produkty zawierające kolagen nie są wystarczające, aby zaspokoić jego zapotrzebowanie. W tym przypadku dobrej jakości kolagen można znaleźć w suplementach.
Forma kolagenu obecna w suplementach jest tak samo wartościowa, jak naturalnie występujący kolagen z żywności. Skutecznym wsparciem dla organizmu będzie suplementowanie kolagenu wołowego oraz rybiego. Choć kolagen zawarty w produktach pochodzenia zwierzęcego jest najprostszym wyborem, to kolagen w formie suplementu diety będzie wygodnym sposobem na uzupełnienie kolagenu w diecie. W przypadku osób nie jedzących mięsa, dodatkowa suplementacja kolagenem wspomaga funkcjonowanie oraz regenerację organizmu.
Porównanie kolagenu z mięsa i kolagenu w suplementach
Niezależnie od tego w jaki sposób kolagen jest dostarczany do organizmu, jego właściwości są podobne.
Kolagen z mięsa
- źródło – naturalny kolagen, pochodzący z gotowanego mięsa, bulionu lub żelatyny
- przyswajanie – proces przyswajania kolagenu może być dłuższy, ponieważ organizm samu musi go rozbić na aminokwasy, zanim będzie przyswajalny
- konsystencja i dawkowanie – spożywanie naturalnego kolagenu z mięsa wymaga, codziennego przygotowywania potraw mięsnych
- czas działania – pierwsze efekty widać po dłuższym spożywaniu produktów mięsnych
Kolagen w suplementach
- źródło – najczęściej jest to kolagen wołowy lub kolagen morski (rybny), który rozbity jest już na mniejsze cząsteczki, co ułatwia jego wchłanianie
- przyswajanie – suplementy kolagenowe, dzięki hydrolizacji są szybciej wchłaniane, niż te naturalne
- konsystencja i dawkowanie – kolagen w postaci kapsułek jest bardziej skoncentrowany i umożliwia odpowiednie dawkowanie
- czas działania – kolagen z suplementu diety jest bardziej efektywny w krótszym czasie, to znaczy szybciej jest wchłaniany
SUPERSONIC Collagen Beauty Drink
Wyglądaj młodziej i zatrzymaj oznaki starzenia skóry! Spłyca zmarszczki, nawilża skórę - efekt promiennej i napiętej skóry Wysoka wchłanialność i…...
SUPERSONIC Collagen Beauty Drink
Jak dieta bogata w witaminę C i aminokwasy wspiera syntezę kolagenu?
Do syntezy kolagenu potrzebna jest witamina C i aminokwasy, ze względu na złożony proces biochemiczny kolagenu, który potrzebuje odpowiednich pomocników.
Witamina C
Witamina C działa jako przeciwutleniacz, który ma chronić komórki kolagenowe przed uszkodzeniem oraz pełni rolę w stabilizacji włókien kolagenowych.
Aminokwasy
Kolagen to białko składające się z glicyny, proliny i hydroksyproliny. Każdy z tych aminokwasów pełni swoją rolę w organizmie. Glicyna wspomaga produkcję kolagenu, prolina odpowiada za młody wygląd skóry, a hydroksyprolina wpływa na poprawę funkcjonowania kolagenu.
Proces powstawania kolagenu wymaga połączenia witaminy c z aminokwasami, zapewniając tak wszystkie potrzebne składniki do jego produkcji.
Witamina E wspiera produkcję kolagenu oraz jako przeciwutleniacz pełni rolę w ochronie komórek przed stresem oksydacyjnym. Warto jeść produkty bogate w witaminę e, ponieważ pomoże w utrzymaniu mocnych włosów i zapobiegnie ich łamaniu.
Wpływ obróbki termicznej na kolagen
Struktura kolagenu uzależniona jest od różnych czynników m.in. wieku zwierzęcia czy obróbki termicznej. Aby nie utracić wartości kolagenu, mięso należy gotować, dusić lub piec. Dzięki tym sposobom przyrządzania mięsa kolagen jest bardziej dostępny i łatwiej przyswajalny przez organizm. Szczególnie zaleca się gotowanie np. rosołu.
Jednakże nie zaleca się smażenia lub grillowania mięsa, ponieważ prowadzi to do degradacji białka, a to do obniżenia kolagen w mięsie.
Korzyści zdrowotne jedzenia mięsa bogatego w kolagen
Systematyczne spożywanie produktów bogatych w kolagen lub przyjmowanie go w formie dodatkowego suplementu przynosi szereg korzyści dla organizmu.
- Zdrowie stawów i kości – kolagen wspiera elastyczność chrząstki stawowej oraz dba o mocne kości, zmniejszając ryzyko osteoporozy.
- Zdrowy wygląd skóry – kolagen wpływa na nawilżenie skóry, poprawiając jej elastyczność i jędrność.
- Mocne włosy i paznokcie – kolagen wzmacnia cebulki włosów i zmniejsza łamliwość paznokci.
- Poprawia komfort życia – przy wysokiej aktywności fizycznej, zapotrzebowanie na suplementacje kolagenem wzrasta, ponieważ zwiększone jest obciążenie stawów
Podsumowanie – co warto zapamiętać?
Rola kolagenu w codziennej diecie jest bardzo ważna dla funkcjonowania organizmu. Włączenie do codziennej diety suplementów kolagenowych lub produktów mięsnych bogatych w kolagen, wesprze prawidłowe funkcjonowanie organizmu oraz przyniesie korzyści dla mocnych kości i stawów oraz elastycznej i jędrnej skóry. Aby zwiększyć jego przyswajalność, należy stosować zrównoważoną dietę, bogatą w aminokwasy i witaminę E oraz C.